Boşanma davasının açılması ve dava masrafları

Boşanma davası açılması için ilk aşama boşanma davası dilekçesinin yazılı bir şekilde hazırlanmasıdır. Bunun için eşlerden birisi şahsen veya vekili aracılığı ile boşanma ve buna bağlı nafaka, tazminat, velayet , mal paylaşımı taleplerini içeren bir dilekçe hazırlar ve bu dilekçe ile  adliyelerde bulunan TEVZİ BÜROSUNA başvurur. Öncelikle boşanma davası başvuru harcı  (2019 yılı itibari ile başvuru harcı 44,40 TL’dir) ve yargılama giderleri yatırılır. Yargılama giderleri değişiklik gösterebilir. Yargılama giderleri ,tanık sayısı, delillerin niteliği, boşanma davasının türü yani anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmasına göre faklılık gösterecektir.

Anlaşmalı boşanma davalarında tanık ve tebligat gideri alınmadığı başvuru harcı dahil 350/400 TL tutarında masrafın mahkeme veznesine ödenmesi gerekmektedir. Ancak yatırılan masraf yetmez ve hakim talep ederse de eksik kalan masrafın da taraflarca dosyaya yatırılması zorunludur.

Çekimleri boşanma davaları ise çok daha masraflı olmaktadır. İlk olarak tarafların  2018 yılı için 35.90 TL olan peşin harcı yatırmaları zorunludur. Bundan başka da dosyada mevcut delil sayısı, tanık sayısı ve ikamet yeri, bilirkişi ve keşif incelemesine göre yatırılması gereken gider avansı ve yargılama giderleri belirlenecektir. Bu sebeple her dava için  dava açma ücreti dava dilekçesine ve delil durumuna göre farklılık gösterecektir. Fakat her halükarda yargılama bitip hüküm kesinleştiğinde talep halinde bakiye masrafın iadesi yapılmaktadır.

Dava dilekçesinde belirtilen tanık, keşif, bilirkişi vs gibi ücretler de hesaplandığında dava açma masrafı ortalama 750-1000 TL  olmaktadır. Tekrar belirtmek gerekir ki dosya durumuna göre daha fazla yada daha az masraf  yapılabilecektir. Örneğin; anlaşmalı boşanma protokolünde belirli bir gayrimenkulün karşı tarafa devredileceği yönünde hüküm varsa işbu gayrimenkulün tapu harcının ikmali mahkemece talep edilebilir. Bu durumda tapu tescil davası gibi rayiç bedel üzerinden eksik harcın tamamlanması zorunlu olacaktır. Masrafların yatırılması konusunda en önemli husus; mahkemece belirlenen kesin süreler içerisinde mahkeme veznesine yatırılması gerekliliğidir. Eğer kesin sürelere riayet edilmez ise taraflar dayandıkları delillerden vazgeçmiş sayılabilecekleri için iddialarını ispattan mahrum kalabilir ve bu durum davanın kaybedilmesine dahi yol açabilir.

Anlaşmalı veya çekişmeli Boşanma davası açma ücreti ve boşanma davası için 2019 yılı avukatlık ücreti ile ilgili detaylı bilgi almak için Hukukist ofisimizden randevu alabilirsiniz.

Hukukist Avukatlık Ofisi

Bu sitede yazılanlar genel bilgi mahiyetindedir. Sitemizdeki makaleler fikri bir çalışmanın ürünü olarak telif hakları ile korunmaktadır. Makalelerin tamamı kaynak gösterilse dahi iktibas edilemez. Alıntı kuralları çevçevesinde bir paragraflık kısmen alıntı yapılarak ve kaynak olarak link verilerek alıntı yapılabilir.

SOSYAL MEDYA

Bize Ulaşın

Talatpaşa Cad. No:42/7 Bahçelievler / İSTANBUL

0543 883 77 70

info@hukukist.com/

www.hukukist.com/

× Whatsapp Hattı